Богослужение: Особенность Богослужения великопостных часов

Богослужения

Часы велипостные имеют следующие отличия от обыкновенных.
Во-первых, кроме обычных псалмов, читаемых на каждом часе, к ним присоединяются кафизмы.
Во-вторых, тропарь каждого часа троекратно поется с земными поклонами. Тропарь третьего часа следующий: «Господи, иже Пресвятаго Твоего Духа в третий час Апостолам Твоим ниспославши, Того, Благий, не отъими от нас, но обнови нас молящих Ти ся». Тропарь шестого часа: «Иже в шестый день же и час, на кресте пригвождей в рай дерзновенный Адамов грех, и согрешений наших рукописание раздери, Христе Боже, и спаси нас». Тропарь девятого часа: «Иже в девятый час нас ради плотию смерть вкусивый, умертви плоти нашея мудрование, Христе Боже, и спаси нас».
В-третьих, в конце каждого часа читается священником вслух всей Церкви молитва Ефрема Сирина: «Господи и Владыко живота моего, дух праздности, уныния, любоначалия и празднословия не даждъ ми! — Дух же целомудрия, смиренномудрия, терпения и любве даруй ми, рабу Твоему. Ей, Господи Царю, даруй ми зрети моя прегрешения и не осуж-дати брата моего, яко Благословен ecu во веки веков. Аминь». Молитву сию священник при произнесении разделяет на три части, сопровождая каждую земным поклоном. По прочтении ее он вместе с народом творит 12 малых поклонов, тихо произнося: «Боже, милостив буди мне грешному», и потом еще раз возглашает ту же молитву, всю нераздельно, сопровождая ее одним земным поклоном.
В-четвертых, на шестом часе бывает чтение паремии из пророка Исаии, а на девятом — пение девяти блаженств евангельских с прибавлением молитвы каявшегося разбойника на кресте: «Помяни мя, Господи, егда приидеши во Царствии Твоем».